9
хористів вже подякували цьому диригенту

* 15.09.1892   м. Заліщики, Тернопільщина
+ 11.09.1949   м. Нью-Йорк, США

капельмейстер Армії УНР, композитор, музикант, диригент, педагог, скрипаль, критик, громадський діяч.
Хори
Боян (хор львівського товариства "Боян")    (м. Львів)      
Бандурист    (м. Львів)    1920 - 1922  
Сімка хорів    (США)    NULL - NULL  
Біографія Твори

Михайло Гайворонський народився в 15 вересня 1892 році в Заліщиках на Тернопільщині. Після закінчення учительської семінарії в Заліщиках він вчився у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка у Львові у педагога Ф. Кребса (клас скрипки).

М. Гайворонський працював диригентом оркестру в театрі Миколи Садовського, підтримував творчі зв'язки з композиторами К. Стеценком і М. Леонтовичем, дружив з М. Голинським і Н. Нижанківським.

У 1914 р. Михайло Гайворонський вступив добровільно до Легіону УСС. Четар УСС М. Гайворонський був учасником боїв у Карпатах у сотні Дідушка. В травні 1915 р. організував і керував духовим оркестром. За часів ЗУНР був візитатором військових оркестрів при УГА. Після переходу УГА за Збруч був капельмейстером театру в Кам'янці-Подільському.

Після першої світової війни М. Гайворонський працював викладачем Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові, вчителював у жіночих середніх школах. Був диригентом львівського хору «Боян» та керував хорами в українських театрах. Значний вплив на Гайворонського мали Й. С. Бах та Й. Гайдн.

У пошуках кращої долі, яка не усміхалася в підневільній Галичині, М. Гайворонський подався до США (м. Бунсокет, 1923). В листі до скрипаля Р. Придаткевича (від 4 лютого 1924 р.) він писав: «Я приїхав, вже третій місяць в Америці. Я віддав себе народній праці на провінції. Дістав управу народної школи, викладаю на нижчому і вищому курсах освіти, веду театральний гурток, маю духову і мандолінову оркестру, даю лекції гри на різних інструментах (більшість скрипка) і хор... Праці маю досить і матеріально стою незле...».

У 1924 р. М. Гайворонський у Нью-Йорку став одним із засновників музичної школи під вивіскою «Українська консерваторія». Він написав багато інструментальних творів, але найкраще йому вдавалася вокальна, особливо хорова музика. І відомий він в основному як автор популярних пісень. Популярні його пісні — «Ой казала мені мати та не банувати», «Ой нагнувся дуб високий» і, зокрема, «Синя чічка» («Ой упали сніги білі на Поділлі») на слова В. Бобинського. Багато цікавих пісень написав композитор для мішаного хору, для чоловічого ансамблю, а саме: українські народні пісні Гуцульщини («Гуцульське Різдво», «Коляда» та ін.), Лемківщини («Моя мила», Одкале соненько сходило» та ін.), Поділля («Ожеледа», «Сиділа квочка коло кілочка», «Верба ж моя» та ін.), Закарпаття. Писав пісні на слова Т. Шевченка («Ой у саду», «Садок вишневий»), О. Олеся («Живи, Україно», «І ідіть»), українські народні пісні для чоловічого хору (кілька випусків): «Ой сяду я край віконця», «Ой урву я рожу-квітку» та ін. Популярними піснями М. Гайворонського були «Бо війна війною», «Їхав стрілець на війноньку».

Інструментальні твори М. Гайворонського — це скрипкова сюїта «Гавот» (на ритм гуцульського «Кругляка»), «Менует» (на мотив лемківської «Вечіркові пісні»), «Гавот сі-мінор», «Соната», «Думка», «Серенада» (усі для скрипки з фортепіано,  «Прелюд до-мінор»… М. Гайворонський написав багато цікавих камерних інструментальних творів («Струнний квартет», «Різдвяна гуцульська сюїта», «Прелюдія і фуга для струнного тріо», також для струнного квартету), цикл композицій на слова Лесі Українки, колядки та інші твори, в яких інтонаційним джерелом завжди був фольклор рідної землі.

М. Гайворонський разом з іншими музикантами та диригентами організував з кількох хорів один 200-особовий хоровий колектив «Сімка хорів» і став його диригентом. Цей хор виступав з концертами в славному «Карнегі Холл» та «Тавн Холл». Диригував хором видатний диригент «Національного хору» Олександр Кошиць.

У період найбільшого розквіту творчих сил в організм композитора закралася важка хвороба (анемія), яка все дошкульніше підривала сили. Михайло Гайворонський помер 12 вересня 1949 року.

 

 

Джерела

1. Михальчишин Я.В. З музикою крізь життя. / Упоряд. Л.І. Мелех-Яросевич. - Львів: Каменяр, 1992.

Твори ( з музичних видань і програм фестивалів з сайту MuBiS.com.ua ) Біографія
Єдин свят. М. Гайворонський
Іди, іди дощику (гаївка). ***, обр. М. Гайворонський
Ой, там за двором. М. Гайворонський
Пресвятій Діві Богородиці (кант-коцерт). М. Гайворонський
Святий Боже. М. Гайворонський
Тіло Христове. М. Гайворонський, аранж. В. Стефанович
@MuBiSAjka2010 - 2024