Фото

Повна назва
:
Молодіжний фольклорний гурт 'Веснянка'
Вид
:
дитячий мішаний хор
Засновано
:
1983
Звідки
:
м.Рівне
Рівненський міський Палац дітей та молоді
Власний сайт
:

Диригенти:


Історія


Фольклорний гурт "Веснянка" створено в 1983 році. За цей час, він став одним із провідних молодіжних колективів не тільки міста, області, а й усієї держави. Художній керівник – відмінник освіти України, заслужений працівник культури України Віктор Ковальчук.

Сьогодні “Веснянка” – це творча лабораторія, яка займається експедиційно - пошуковою, дослідницькою, видавничою, виконавською діяльністю та реконструкцією поліського автентичного співу і гри на традиційних музичних інструментах. Основною метою та  завданням гурту  є : успадкування дітьми й молоддю традиційних звичаїв, обрядів, музичного фольклору  та традиційної манери виконання регіону Рівненського Полісся. 

В репертуарі гурту  „Веснянка” :  обрядові, побутові, позакалендарні твори, побутові танці та інструментальна музика Рівненщини. Учасники колективу відтворюють самобутню манеру співу та оволодівають прийомами виконання на традиційних народних музичних інструментах. Сценічним вбранням для колективу служать народні костюми початку-середини ХХ століття, зібрані у фольклорних експедиціях  на Рівненському Поліссі.

 Гуртом „Веснянка” проводиться значна експедиційно-пошукова робота з виявлення, фіксації та популяризації етнокультурної спадщини північних районів Рівненської області – території, що зазнала руйнівної сили впливу наслідків аварії на ЧАЕС. В колективі створено потужний фоноархів  фольклорних записів, архів опрацьованих  польових матеріалів - музично-етнографічних транскрипцій, відео- та фото-архів експедиційних матеріалів, зібраних керівником, педагогами та учасниками гурту впродовж багатьох років. На основі цих експедиційних матеріалів вийшли друком п’ять збірників поліського фольклору укладених та редагованих художнім керівником гурту "Веснянка” Віктором Ковальчуком: "А вже весна скресла” (1993 р.), "Зіронька ясна на небі сяє” (1992 р.), "Календарно-обрядові пісні Рівненщини” (1994 р.), "Співає „Веснянка” (1995 р.), "Ой дай, Боже, Куста діждати” (1995 р.). Підготовлено до друку та випущено серію книг "Етнокультурна спадщина Полісся” (І - VІІ випуски) - упорядкування та загальна редакція Віктора Ковальчука (2001-2007 рр.). З 2003 по 2006 рр. на аудіо компаніях та рекордингових  студіях міста Києва випущено п’ять сольних компакт дисків гурту "Веснянка”: "З  древлянського джерела” ( 2004 р.), "Ой заграйте музиченьки” (2004р .), "Зіронька ясна на небі сяє” (2004 р.), "Ой виходьте веснянки” (2005 р), "Запросини на поліське весілля” (2006 р.) та МР3 диск гурту "Веснянка” з повним зібранням записів колективу (2006 р.). Концертні програми гурту записані та випущені на DVD дисках. Колективом здійснено численні записи на радіо та телебаченні.

Фольклорний гурт „Веснянка” - учасник численних концертів для мешканців міста , області та України. Зокрема, гурт “Веснянка”  тричі гідно представляв місто Рівне на концертах–звітах Рівненської області  в Національному Палаці “Україна” в м. Києві (1999, 2001, 2003 рр.) та неодноразово брав участь  в урядових концертах в м. Києві. 

“Веснянка” -  лауреат, переможець та володар гран-прі  численних  Всеукраїнських та міжнародних фольклорних свят, фестивалів і конкурсів, зокрема:

  • лауреат І, ІІ, ІУ та У Всеукраїнських дитячих фольклорних свят;
  • 1990 рік -  лауреат обласної літературно-мистецької премії ім. Бориса Тена;
  • 1993 рік – володар гран-прі Х Всеукраїнського фольклорного свята (м. Вінниця);
  • 1993 рік – лауреат ХІІІ фестивалю української культури в м.Сопоті (Польща);
  • 1994 рік – володар гран-прі І та ІІ Всеукраїнського молодіжного фестивалю автентичного фольклору (м. Чернівці);
  • 1995 рік – володар гран-прі І Міжнародного дитячого фольклорного фестивалю “У Галицькім колі” (м. Львів); 
  • 1996 рік -  володар гран-прі ІІ Міжнародного слов’янського фестивалю “Коляда” (м. Рівне);
  • 2003 рік – володар гран-прі ІІ Європейського  фольклорного фестивалю “Надбужанські зустрічі” (м.Соколов-Подляскі. Польща).
  • 2005 рік – володар гран-прі ІУ Європейського  фольклорного фестивалю “Надбужанські зустрічі” (м.Соколов-Подляскі. Польща).

Фольклорний гурт „Веснянка” з успіхом неодноразово представляв етнокультурну спадщину  нашої держави  на фольклорних фестивалях і конкурсах в Польщі, Словаччині, Чехії, Угорщині, Болгарії, Греції, Росії, Німеччині, Франції, Італії . Гурт „Веснянка” побував у багатьох регіонах нашої держави, пропагуючи традиційну культуру Рівненщини.

“Веснянка”  - організатор багатьох мистецьких проектів та акцій в місті Рівному та області. Колектив є засновником, відомого далеко за межами нашої держави , Міжнародного молодіжного фестивалю традиційної народної культури “Древлянські джерела”, що має статус фестивалю CIOFF (Міжнародної Ради Організацій Фестивалів Фольклору та традиційних Мистецтв) та IOV (Міжнародної Фольклорної Організації) при ЮНЕСКО (1998-2010 рр.). Визнанням та популярністю серед мешканців та гостей міста, фахівців і любителів традиційної культури краю користується проект гурту  ”Сільська музика” - презентація автентичних сільських колективів та окремих виконавців Рівненщини  в Етнокультурному центрі "Веснянка". За вагомий внесок у справу пропаганди народного мистецтва та роботу по вихованню молодого покоління на кращих зразках традиційної культури  і дослідження  етнокультурної спадщини колективу присвоєно звання "Народний”.

Гуртом "Веснянка” ведеться значна робота з популяризації традиційної культури, успадкування молоддю обрядовості, звичаєвості та реконструкції музичної народної культури  поліського краю.

Джерело : Каталог учасників XIV різдвяного фестивалю "Велика коляда" (2013 р.)

Участь у фестивалях :


@MuBiSAjka2010 - 2023