Порфирій Бажанський
* 21.02.1836 с. Белелуя коло Снятина, Івано-Франківстка обл
+ 29.12.1920 м. Львів
священик УГКЦ, відомий галицький музичний діяч XIX ст., фольклорист, композитор і теоретик музики
Порфирій Бажанський народився 21 лютого 1836 року в селі Белелуя біля Снятина. Після передчасної смерті батька хлопчиком опікувалися Іван Озаркевич та сестра Ганна, яка мешкала в селі Жаб'є (тепер Верховина). Змалку він виявив неабиякий хист до музики та співу.
П. Бажанський вчився в гімназії в Чернівцях, Бучачі, Станіславі. Там брав активну участь у хорових гуртках. У своїх автобіографічних записах він зазначав: «Місто (Чернівці) має свій хор... Співаємо квартети, та самі німецькі, бо руського і за дуката не було ще тогди!». Вже в гімназії П. Бажанський вивчав гру на скрипці.
У 1861 році Бажанський вступив до духовної семінарії у Львові. В 1863—1876 роках він працював учителем співу та музики в Ставропігійській бурсі у Львові. Першим його вчителем гармонії був композитор Іван Лаврівський. Інструментування, контрапункт та композицію він вивчав у польського композитора І. Гуневича.
Першим музичним твором П. Бажанського була «Велика коломийка» (з гуцульськими мотивами) складена для оркестру і «Олекса Довбуш» - для мішаного хору. П. Бажанський — автор опер «Сибірячка» (з великим успіхом виставлялася в театрі О. Бачинського), «Олеся», «Марійка», «Параня», оперет «Сузанна», «Сирітка».
П. Бажанський упорядкував 4100 народних мелодій і підготував збірник народних пісень в семи томах, зібрав 250 колядок, писав також власні церковні хори. Разом з композитором А. Вахнянином він редагував співаник «Кобзар» (1885), збірники русько-українських квартетів. Він писав рецензії на дует О. Нижанківського «До ластівки», кантату М. Лисенка «Б'ють пороги» та на твори інших композиторів. Надрукував праці «Руська народна тематична і музикальна ритміка», «Малоруський музикальний тон» (присвячений музичному товариству «Боян»), «Малоруська народна мелодика», «Русько-народна музикальна гармонія», «Русько-народна опера».
Помер Порфирій Бажанський 29 грудня 1920 року у Львові.
1. Михальчишин Я.В. З музикою крізь життя. / Упоряд. Л.І. Мелех-Яросевич. - Львів: Каменяр, 1992.
2. Вікіпедія