Богдан Шиптур


* 24.08.1951   с. Радча Тисменицького р-ну Івано-Франківської обл.
+
композитор, педагог, Заслужений діяч мистецтв України

Біографія


Богдан Шиптур народився 24 серпня 1951 року в селі Радча Тисменицького району Івано-Франківської області, що славиться давніми культурними традиціями. Першим вчителем музики для хлопцяі був його батько Василь Шиптур - засновник і багатолітній диригент Радчанського чоловічого хору. Богдан разом з батьком понад 25 років співав у цьому хорі під орудою іншого диригента - Заслуженого працівника культури України Б. Волосянка, Сам хор з часом перетворився у Радчанську Заслужену народну чоловічу хорову капелу, в репертуарі якої було багато творів Богдана Шиптура - композитора..

Після закінчення місцевої восьмирічки й Івано-Франківської музичної школи №1 Богдан Шиптур навчався на духовому відділі музичного училища ім. Д. Січинського. Повернувшись до рідного села, він працював художнім керівником будинку культури, а потім продовжив здобувати освіту. З 1975 по 1980 року Богдан вчився на композиторському факультеті Львівської консерваторії ім. М. Лисенка (клас професора Анатолія Кос-Анатольського).  Після закінчення навчання і до сьогодні він незмінно працює у Івано-Франківському музичному училищі ім. Д. Січинського, де викладає композицію та інструментознавство.

Б. Шиптур веде активну громадську роботу. У 1985-1996 роках він очолював об’єднання композиторів Прикарпаття. Спільно з Науково-методичним центром культури Прикарпаття організовував щорічні творчі звіти композиторів, семінари за участю знаних митців інших регіонів України, проводив творчі лабораторії, надаючи практичну допомогу композиторам-початківцям, ініціював конкурси на краще написання музичних творів. Першим у 90-х роках репринтним способом за власні кошти випустив хорові твори Д. Січинського, що не друкувалися до цього — «Службу Божу» та «Минули літа молодії» (сл. Т. Шевченка).

Твори Б. Шиптура є в репертуарі хору Національного Гуцульського ансамблю пісні і танцю, Державної академічної хорової капели України ім. Л. Ревуцького, народних артистів України М. Кривеня, В. Піруса, Б. Сташківа, О. Василенка, провідних муніципальних та аматорських хорів, вокальних ансамблів та солістів Прикарпаття й України. Композиції Б. Шиптура часто звучать у загальнонаціональних і регіональних програмах радіо та телебаченні. Вони репрезентували Прикарпаття на Всеукраїнських оглядах народної творчості і звітах в м. Києві (2001 та 2004).

Богдан Шиптур - член Національної спілки композиторів (1987), голова Івано-Франківської регіональної організації НСКУ (2005), лауреат обласних премій ім. М. Ірчана (1985), ім. Д. Січинського (1987), ім. В. Стефаника (2000), Заслужений діяч мистецтв України (2008).

 

Джерела


1. Офіційний сайт Богдана Шиптура

2. Богдан ШИПТУР: “Без музики я б і тижня не прожив, вмер би без неї”

Твори ( з музичних видань і програм фестивалів цього сайту )


 
Ой сталась,браття, добра новина. ( Б. Шиптур)
Через поле України. ( В. Шиптур, обр. Б. Шиптур)

Догори