Сайт MuBiS.com.ua задумувався як інтернет-версія нотного збірника "Служба Божа. Твори українських і зарубіжних композиторів з репертуару хору 'Вірую' церкви Свв. Ольги і Єлизавети у Львові", виданого в 2010 році у видавництві Т. Сороки. Ноти на сайті доповнювалися інформацією про їх авторів-композиторів.

З часом на сайті з’явилися інші нотні видання, відповідно збільшилась кількість композиторів, з’явились перші відгуки. Один з наших сучасників, чимало творів якого представлено на MuBiS.com.ua, так висловив своє відношення до присутності свого імені на сайті: “Даремно ви. Який з мене композитор, то вони композитори… Я лише диригент…”. Ця думка стала поштовхом до розширення сайту.

Читаючи біографії композиторів сучасних і давніх, українських і зарубіжних, можна зауважити багато спільного. Дуже багато з них, або майже всі в дитинстві і в юності співали в хорі (церковному, гімназійному, студентському…), з часом вони ставали диригентами цих хорів, створювали власні хори, писали твори для хорового виконання…

Отож, коли говорити про хорове мистецтво, то це не лише хорові твори і їх автори – композитори.

Пишучи свої твори, композитори сподіваються, що їх творіння будуть жити і будуть виконуватися. Хори великі і маленькі, професійні і аматорські дають змогу цим творам жити і звучати, а їх авторам - залишатися в пам’яті людства. Хори деяким чином подібні до людей - вони завжди мають дату виникнення, мають своє історію, мають свої злети і падіння, хоча майже ніколи не відома дата, коли хор в силу певних обставин зникає… Хоча частими є випадки, коли змінюються керівники, змінюється склад хору, а сам хор, його ім’я продовжує існувати десятиліттями, періодично відроджуючись наново.

Інша важлива складова хорового мистецтва – диригенти. Ці талановиті люди вміють зібрати людей, навчити їх і створити той унікальний музичний інструмент, який називається хором і який оживляє музичні твори написані на папері. Їх праця дуже кропітка і важка, часто невдячна, але саме завдяки їм багато людей на землі можуть іти по життю з піснею на устах.

Але хорова музика – це не тільки її творці – композитори, диригенти, хористи. Музика існує для того, щоб її слухали, отож публіка є також важливою складовою хорового мистецтва. Без слухачів, без виступів, концертів, фестивалів діяльність хорів не має змісту. Важко якось представити на сайті публіку, а тому виникла ідея подавати інформацію про великі хорові події (фестивалі, конкурси, збірні концерти) і твори, які на них виконувалися. А заодно таким чином можна опосередковано побачити, які твори і яких композиторів виконувалися різними хорами у Львові в кінці ХХ- на початку ХХІ ст.

@MuBiSAjka2010 - 2024