Статті

Творчий метод Павла Муравського

В. Рудь ( http://capella-kpi.com/muravsky.html )

З чого почати працю про Павла Муравського? Про людину яка являє собою цілу епоху, еру хорового виконавства, про живу легенду яка відома на весь світ і яку можна побачити кожного дня на репетиції і не переставати захоплюватись її генієм.

Для того щоб пізнати творчий метод Павла Івановича треба спочатку зрозуміти його самого, прийняти Муравского як духовного вчителя.

Детальніше...

Як українські хористи реформували російську церкву

Сергій Жовтий ( http://incognita.day.kiev.ua )

Вже на початку XVII століття чимало українців, майстрів партесного співу, запрошувалось до Москви для обслуговування великих церков та монастирів. У середині XVII століття такі запрошення стали частішими. Вже у січні 1652 року київський співак Олексій привозить із собою до Москви 12 українських виконавців - це Теодор з Тернополя, Андрій з Бережан, та 10 вихідців із Наддніпрянщини. У 1656 році за царським указом з Києва було викликано старця Йосипа та Василя Пикулицького - вчителів партесного співу, в цьому ж році київські півчі О. Лешковський та К. Коновський привозять до Москви вчителя хорового співу з Братського монастиря О. Загвойського. У другій половині XVII століття завдяки клопотанням патріарха Никона за указом царя Олексія Михайловича партесний спів було запроваджено як обов'язковий в усіх церквах Росії. Консервативне московське духовенство виступало проти нового стилю церковного співу.

Детальніше...

Роздуми про українську духовну музику

о. Петро Мартинюк (sobor.zp.ua)

Термінізувати українську духовну музику коротко надзвичайно складно. У кожного з нас є свої власні розуміння щодо означення цього предмету. Однак, як стає зрозуміло з цього вислову, наша духовна музика є українською, а отже національною. Що ж стосується духовної музики в загальному, то звичайно під цим не слід розуміти будь-які ритми чи мелодії. Влучно на рахунок цього говорить В.О. Сухомлинський: ”Завдяки музиці в людині пробуджується уявлення про піднесене, величне, прекрасне не тільки в оточуючому світі, але і в ній самій… Якщо у ранньому дитинстві донести до серця красу духовного твору, якщо у звуках дитина відчує багатющі відтінки людських почуттів, вона піднесеться на такий щабель культури, котрий не можна буде досягти ніякими іншими засобами… Музично-духовне виховання – це не виховання музиканта, а насамперед виховання людини.”

Отже, духовна музика формує світогляд особистості, розвиває її духовність, а також займає певне історичне місце в еволюційному процесі музичного мистецтва.

Детальніше...

Вираз музичного таланту як спосіб богопрослави

Володимир ПУНЬКО (Пізнай правду № 2, 2012)

Християнська музика - це музика християн чи про християнські істини? Про Бога чи для Бога? Чи може людина, яка не є християнином, писати християнську музику? За яким принципом можна поділити музику на християнську та нехристиянську? Чи можливо дати їй визначення взагалі? Відсутність єдиного, всіма визнаного поняття і є причиною подібних запитань та численних дискусій. Насправді, невідомо, якою має бути релігійна музика, але завжди її творено і критиковано.

З приходом до Церкви особи із музичними здібностями у неї виникає запитання, чи може вона служити своєю творчістю і талантом для спільноти. Це питання стосується тих людей, для яких музика стала частиною життя. Чи можна прислужитися Церкві своїм професіоналізмом?

Детальніше...

Нова ідея для сайту MuBiS.com.ua

Сайт MuBiS.com.ua задумувався як інтернет-версія нотного збірника "Служба Божа. Твори українських і зарубіжних композиторів з репертуару хору 'Вірую' церкви Свв. Ольги і Єлизавети у Львові", виданого в 2010 році у видавництві Т. Сороки. Ноти на сайті доповнювалися інформацією про їх авторів-композиторів.

З часом на сайті з’явилися інші нотні видання, відповідно збільшилась кількість композиторів, з’явились перші відгуки. Один з наших сучасників, чимало творів якого представлено на MuBiS.com.ua, так висловив своє відношення до присутності свого імені на сайті: “Даремно ви. Який з мене композитор, то вони композитори… Я лише диригент…”. Ця думка стала поштовхом до розширення сайту.

Детальніше...

Догори