4
хористів вже подякували цьому диригенту

* 20.12.1854   м. Львів
+ 20.12.1913   м. Львів

українська піаністка, хоровий диригент, громадська діячка
Хори
Боян (хор товариства "Боян")    (м. Тернопіль)      
Боян (хор львівського товариства "Боян")    (м. Львів)    1891 - 1895  
Біографія

Євгенія  Барвінська народилася 20 грудня 1854 року у Львові. Вона походила зі священичого роду Любовичів, з якого вийшло багато видатних українських діячів. Так старша сестра Євгенії Герміна Любович вийшла заміж за Володимира Шухевича, а їх онук Роман Шухевич  в майбутньому став Головнокомандувачем УПА. І саме ця обставина є, очевидно, найголовнішою причиною жорстоких переслідувань і знущань, яких зазнав від радянської влади видатний український композитор Василь Барвінський.

Євгенія Любович була дуже освіченою жінкою. Вона закінчила учительський інститут у Львові у 1874 році. А поза тим  вона писала вірші, захоплювалася живописом і була надзвичайно музичною. Музичну освіту вона здобувала приватно в музичній школі К. Мікулі, де вчилася гри на фортепіано.

У 1879 році Євгенія Любович  вийшла заміж за Олександра Барвінського, який після смерті першої дружини залишився з двома маленькими дітьми. Молода дружина не тільки допомогла чоловікові заново відчути душевний спокій в родинному житті, а й підтримувала його в громадській діяльності.

Після одруження Барвінські мешкали в Тернополі. Олександр Барвінський був невтомним діячем освіти, який впроваджував українську мову в середні та початкові школи тодішньої Галичини, видавав підручники з історії, літератури, випускав періодичні видання. Він був активним членом товариств “Просвіта” і “Руська бесіда”.

Перейнята духом громадської діяльності чоловіка,  Євгенія Барвінська стала однією з рушійних сил жіноцтва Тернополя.  Вона заснувала при Церкві Різдва Христового перше жіноче товариство  під назвою “Сестрицтво”, в яке входили жінки з інтелігенції та міщанства. Діяльність товариства спрямовувалася на розвиток церковного життя та допомогу бідним і вбогим. При “Сестрицтві” був сформований жіночий хор, який очолила Євгенія Барвінська. Цей хор виступав вже у першому концерті, який організувала “Руська бесіда”. У складі хору було 12 хористок, серед яких була і Соломія Крушельницька. Саме Євгенія Барвінська першою помітила величезний талант однієї з своїх хористок. Разом з Амвросієм Крушельницьким (батьком Соломії)  вона була першою вчителькою музики майбутньої співачки зі світовим іменем.

Євгенія Барвінська з допомогою о. Амвросія Крушельницького організувала окрім жіночого ще й чоловічий хор, якими керувала протягом 1882-86 років. Вона була акомпаніатором і диригентом хору “Боян” у Тернополі.

А поза тим Євгенія Барвінська виховала чоловікові восьмеро дітей - двох від першого шлюбу і ще народила шістьох спільних Богдана(1880), Романа(1881), Галину(1883), Степана, Василя(1888) та Олександра(1890).

У 1888 році О.Барвінського призначили професором львівської учительської семінарії, і Барвінські переїхали до Львова.Тут Є Барвінська теж керувала хором - з 1891 по 1895 рік працювала з хором товариства “Боян”.

Євгенія Барвінська померла  20 грудня  1913 року у Львові і похована у родинному гробівці на Личаківському цвинтарі.

Джерела
@MuBiSAjka2010 - 2024