Велика коляда

Емблема

Засновано
:
2000
Місце проведення
:
м. Львів, храм Пресвятої Євхаристії (УГКЦ)
Офіційний сайт
:
Організатори
:

Ідейним натхненником організації фестивалю у 2000 році був настоятель храму Пресвятої Євхаристії і голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ о. Йосиф Мілян (сьогодні – Єпископ-помічник Київської архиєпархії). Благородну справу підтримав теперішній адміністратор храму о. Юрій Васьків.

 В оргкомітет фестивалю в різні роки входили :

  • Ірина Мельник (голова оргкомітету)
  • Юрій Антків
  • Василь Чучман
  • Надія Дзвоник
  • Василь Мельник
  • Наталія Манько

Історія проведення:


Свою історію Різдвяний фестиваль "Велика коляда" розпочав з ювілейного 2000 року від Різдва Христового. 22 січня у Храмі Пресвятої Євхаристії спільно колядували хор національної і духовної пісні  "Вірли", Галицький камерний хор "Євшан", ансамбль бандуристок "Чарівні струни" і Молодіжний хор "Soli Deo"
Ідейним натхненником організації фестивалю був тодішній  настоятель храму Пресвятої Євхаристії і голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ о. Йосиф Мілян. Благородну справу підтримав теперішній адміністратор храму о. Юрій Васьків.
З плином часу фестиваль змінював форми проведення, розширював географічний діапазон і жанровий спектр виконавців.
Ще з перших фестивальних гала-концертів звучали відомі аранжування колядок у виконанні всіх учасників "Великої коляди".
Починаючи з 2006 року, з метою поповнення репертуару колективів-учасників кращими зразками різдвяної хорової музики організатори вводять в програму фестивалю обов’язкові твори.
У 2005 році зародилася ідея написання творів спеціально для фестивалю. На замовлення оргкомітету львівський композитор Богдан Сегін аранжував "Тиху ніч" (J. Mohr, F. X. Gruber). Цей твір був визначений як  обов’язковий для усіх хорів-учасників і прозвучав у виконанні зведеного хору на заключному концерті VII фестивалю.
У заключних концертах 2007-2009 років прозвучали хорові композиції Остапа Мануляка – композитора, котрий щороку збагачує репертуар фестивалю і якого, навзаєм, надихає фестиваль. Творчий доробок автора, який вперше зазвучав на фестивалі: "Давня коляда" (2006), "Ой сивая зазулечка" (2007), "Ой господарю, господароньку", "Йа з вечора ясна зора" (2008), "Вістку голосить", "Христос родився нині" (2009). Також на замовлення організаторів О. Мануляк створив мелодію позивних фестивалю.
До обов’язкових творів VIII фестивалю "Велика коляда" організатори долучили твір харківського композитора Анатолія Гайденка "Щедрий вечір", який був написаний композитором ще 1963 року, а лише у 1990-х роках зазвучав. Заслужений діяч мистецтв, лауреат державної премії ім. Бориса Лятошинського Анатолій Гайденко був шанованим гостем VIII фестивалю "Велика коляда".
Для кожного фестивалю участь відомих композиторів є вагомою підтримкою та гордістю.
У 2010 році була започаткована серія репертуарних збірників, які формуються в ході підготовки  до наступного фестивалю. Кожний збірник вміщує партитури колядок та щедрівок для однорідного та мішаного хорів: народні мелодії в обробках українських композиторів та авторські твори. Велику працю в упорядкування кожного нотного видання вкладає відомий хормейстер і аранжувальник Юрій Антків, а також талановитий диригент і організатор Василь Чучман.
У 2011 році виникла ідея тематичної концепції фестивалю – концерти колядок певної етнографічної місцевості України. Тоді у храмі велично лунали різдвяні твори з Лемківщини, у  2012 році – з Гуцульщини, а у 2013  -  з Полісся.
Якщо у першому фестивальному гала-концерті взяли участь 4 творчі колективи, то у десятому їх було 77.

@MuBiSAjka2010 - 2023