Повна назва
:
Народна студентська хорова капела “Ватра”
Вид
:
мішаний хор
Засновано
:
1940
Звідки
:
м. Львів
Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.Гжицького
Власний сайт
:

Диригенти:


Історія


Народна студентська хорова капела "Ватра" Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. Гжицького продовжує славні мистецькі традиції, започатковані студентським хоровим товариством "Бандурист" (1906 р.) та українським студентським товариством "Ватра" (1913 р.). За десятки літ студентський хор зазнав певних трансформацій: спочатку був чоловічим, потім мішаним, згодом хоровою групою ансамблю пісні і танцю "Підгір'я", молодіжним студентським хором і, нарешті, студентською хоровою капелою "Ватра".

У різні часи студентським хором керували Євген Панчишин, Володимир Панасюк, народний артист України Микола Колесса, заслужений артист України Олексій Волинець, заслужений діяч мистецтв України Іван Майчик, заслужений діяч мистецтв Росії Іван Лупол, Ярослава Демчук, Михайло Богач, Орест Щербатий, Марія Мельник, Зиновій Кріль, Мар'ян Телішевський, заслужений артист України, Богдан Кунтий, заслужений артист України Богдан Дерев'янко, Григорій Голик, Іван Шніцар, Богдан Котюк, Irop Дулиба, Богдан Генгало, заслужений діяч мистецтв України, Роман Стефанко та інші.

У своєму мистецькому житті хор студентів переживав і злети і падіння. Першим етапом мистецького злету хорової музики в нашому закладі був період 1940-1943 рр. Тоді чоловічий хор студентів складався із 40-50 учасників і відзначався могутнім звучанням, досконалою виконавською технікою та різноплановим репертуаром. Вже у 1940 р. мистецький колектив, очолюваний Євгеном Панчишиним, справив надзвичайно приземне враження на студентську аудиторію Києва за прегарне виконання різних українських пісень, а в грудні цього ж року виборов найвищу премію на першій обласній олімпіаді Львівщини.

В подальшому у 1942-1944 роках під керівництвом Володимира Панасюка хор брав активну участь у концертах, святочних академіях та інших імпрезах, співав по неділях під час Служби Божої у храмах Львова. В репертуарі студентського чоловічого хору ветеринарії "Ватра" були твори Нижанківського, Людкевича, Січинського. Лисенка, Воробкевича, Вахнянина, Гуно, Шуберта, Ніщинського, Котка та інших композиторів.

Другий період мистецького злету хорової музики припадає на І972-1981 рр., коли на базі функціонуючих на той час окремих гуртків, а саме: хорового (керівник В. Пержило), танцювального (керівник М. Мілов) та троїстих музик (керівник Е. Дюдюк) - був заснований ансамбль пісні і танцю "Підгір'я". Репертуар ансамблю відрізнявся самобутніми вокально-хореографічними композиціями та сюїтами. В репертуарі потужної хорової групи ансамблю були українські народні пісні, а також молдавські, російські, латвійські та польські. Ансамбль "Підгір'я" - учасник численних обласних, республіканських та всесоюзних конкурсів, дипломант Всеукраїнського телеконкурсу "Сонячні кларнети". За сприяння ректора професора С. Стояновського ансамбль побував на одно-двотижневих гастролях в Одесі (1977 р.), Елгаві (Латвія, 1975 та 1979 рр.), Москві (1976 р.), Києві (1977 р.), Харкові (1977 р.).

Третій етап мистецькоro злету хорової музики бере початок з осені 1998 року, коли студентський хор очолив відомий в Україні і за її межами молодий львівський диригент Богдан Генгало. Саме його авторитет, вміння, організаторський талант сприяли зацікавленню юнаків та дівчат хоровим співом. Підсумком спільної та натхненної праці кураторів, диригента і хористів був звітний концерт, який відбувся 1.12.1999 року в актовій залі університету. Капела цього вечора виконала 17 різнопланових за стилем і формою творів, які відзначались високим виконавським рівнем та мистецькою довершеністю, і як результат, - тріумфальне здобуття високого звання Народна. Невдовзі успішний виступ капели "Ватра" на Обласному фестивалі духовної музики, приуроченому 2000-річчю Різдва Христового став підґрунтям для участі її y XV Світовому дні молоді в Італії, що відбувся в серпні 2000 року під патронатом Папи.

3 вересня 2001 року художнім керівником капели "Ватра" є Віталій Чмир. Хор - постійний учасник багатьох культурно-мистецьких заходів, які проводяться в університеті та за його межами, а саме : участь у концертах з нагоди пам'ятних дат і державних свят, конференцій та симпозіумів, музично-зорових фестивалів та концертів для громадськості Львова.

Капела 'Ватра" старанно утримує звання Народна і дорожить цією високою відзнакою кращих аматорських колективів України.

Хор "Ватра"є постійним учасником урочистостей державно-патріотичного спрямування, культурних програм наукових конференцій та симпозіумів, неодноразовий лауреат Всеукраїнських мистецьких фестивалів таких як: "Софіївські зорі", "Джерела Моршина", учасником міжнародного хорового фестивалю "Дзвін"(Львів, 2007).

Джерела :

1. М. Бурбан. Українські хори та диригенти. Дрогобич: Посвіт, 2007.

2. Цимбала В.І. До історії становлення мистецьких хорових колективів ЛНУВМтаБТ ім. С. Гжицького"

Участь у фестивалях :


@MuBiSAjka2010 - 2023